Sivilce izleri doğal yollarla nasıl geçer

Sivilceler ve sivilce izleri birçok insanın baş belası olmuştur. Sivilce izleri insanın özgüvenini gerçekten zedeler ve psikolojisini ciddi anlamda bozar. Peki, bu sivilce izleri doğal yollarla nasıl geçer yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğiz. Öncelikle şunu belirtelim elbette ki bu tür cilt problemlerine karşı ilk başvurmanız gereken yer doktorunuz veya bir cilt uzmanı olmalıdır. Ama tıbbı yönden bir sonuç alınamıyorsa doğal yolları denemenin hiçbir sakıncası olmayacaktır. Sivilceler iyileşmeye başlayıp kabuk bağladığında ve kırmızılaştığında güneşe karşı çok ama çok hassas olur. Bu dönemlerde güneşten korunmak için kesinlikle krem kullanılmalıdır. Kullanılacak olan güneş kremi de en aşağı 30-40 faktörlü olmalıdır. Eğer ki cildiniz çok hassas ise nano kremler kullanmalısınız. Böylece nano kremler hassas cildinizin en küçük gözeneklerine kadar girerek size iyi bir koruma sağlar.  Tabi ki de bu kremleri kullanırken bitkisel olanları tercih etmeniz önerilir. Kimyasal madde ve ya alkol içeren kremler daha kötü sonuçlar doğurabilir. Sivilce izlerinden kurtulmak için çoğu kozmetik ürünlerine para harcanıyor. Faydalı olanları elbetteki vardır. Ama ilk önce doğal yöntemlerin denenmesi elbette daha sağlıklı ve faydalı olacaktır. Sivilce izlerinin yok olmasında en etkili şifalı bitkiler ve uygulanışları

Ceviz yaprağı: ceviz yapraklarını küçük bir tencerede kaynatın ve sivilce izlerinin olduğu kısımlara kaynamış ve yaprağın özünü almış suyu sürün. Sivilce izlerinin azaldığını göreceksiniz

Marul: 750 ml suyun içine 25 gr marulu doğrayarak koyun ve küçük bir tencerede ısıtın ve sivilce izlerinin olduğu bölgelere suyunu sürün. Veya karıştırıcı da çekin çıkan taze suyu sürün.

Sinir otu: sinir otunu ezin ve suyunu çıkarın sonra çıkan suyu yüzünüze sürün. Bu sivilce izlerini azaltacaktır. Maydanoz: ciltteki toksinleri atmada vücuda çok yardımcı olan bir bitkidir. Bir demet maydanoz alın ve bir kapta lapa kıvamına gelene kadar kaynatın daha sonra o lapa olmuş maydanozları sivilce izlerinin olduğu bölgelere sürün. Daha sonra kaynattığınız suyla yüzünüzü temizleyin.

Elma sirkesi: bir yemek kaşığı su ile bir yemek kaşığı elma sirkesini karıştırıp yüzünüzü temizleyin.

Sabun otu: sabun otunun kökünü kaynatarak çıkan suyu sivilce izlerinin olduğu bölgelere sürün.  

Bu şifalı bitkilerin yanı sıra evde hazırlayabileceğiniz doğal maskelerde mevcut. Aşağıda sıralayacağımız doğal maskelerin her hafta birinin uygulanması olumsuz sonuçlar doğurabilir bu yüzden bir maskeyi uzun süre deneyip eğer fayda sağlamıyorsa diğerine geçin aksi takdirde her hafta bir maske denerseniz cilt kaldıramayabilir ve kızarıklık yanma gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

sivilce-izleri-nasil-gecer-maske

sivilce-izleri-nasil-gecer-maske

Domates-un-maskesi: bir domatesi rendeleyerek içine bir tatlı kaşığı un ilave edin yüzünüze dairesel bir şekilde yedirin. Maske uygulandıktan sonra fazla bekletilmemesi gerekir.

Elma- limon –zeytinyağ maskesi: 1 elmayı rendeleyerek rendenin suyu alınır ve suya yarım limon sıkılarak ve 1 çay kaşığı zeytinyağı eklenerek homojen olana kadar karıştırılır. Her hafta düzenli olarak uygulandığında sivilce izleri yavaş yavaş kaybolacaktır.  

Yoğurt- bal maskesi: çay bardağının yarısı kadar yoğurt ile 1 yemek kaşığı balı homojen kıvama gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra yüzünüze yedirin 15 dakika sona yüzünüzü ovarak temizleyin.

Bakla- bademyağı: bakla içi kaynatılır miktarı siz yüzünüze göre belirleyebilirsiniz. Daha sonra ezilerek içine badem yağı ilave edilir. Bakla içi cilt leşkerinden kurtulmak için bire birdir. Yukarıdaki maskelerden birini seçerek bir iki ay düzenli bir şekilde cildinize uygularsanız yüksek olasılıkla değişimler olacaktır. Eğer sivilce izleri uzun süredir varsa buna orantılı olarak maskelerle ve diğer doğal yollarla geçmesinde zaman alacaktır. Bu konuda sabırlı olmanızı tavsiye ediyor sağlıklı günler diliyorum.    

YILMAZ ,B. (2013). Sivilce izleri doğal yollarla nasıl geçer?(17 eylül 2013).